Урок розвитку зв’язного мовлення. Тема: «Складання загадки про сніжинку» (2 клас. Українська мова)

Тема: «Складання загадки про сніжинку»
Мета: 
Навчальна:навчати учнів описувати  предмет за малюнком ; учити складати загадки; формувати  вміння давати відповіді на запитання; виховувати естетичні почуття,;
Розвивальна:розвивати кмітливість, фантазію, уважність, спостережливість; збагачувати словниковий запас учнів; розширювати  світогляд; 
Виховна: виховувати  почуття прекрасного, любов та бережливе ставлення до всього живого.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
Ви почули всі дзвінок?
Він покликав на урок.
Будем гарно працювати
І знання всі здобувати.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1.      Перевірка домашнього завдання
  Прочитайте назви місяців року.
  У яких словах довелося брати до уваги другу букву?
  Назвіть слова, у яких звуків менше, ніж букв.

2.      Гра «Вилучи “зайве” слово»
Вересень, жовтень, листопад, січень
Спека, задуха, холод, тепло
дощ, злива, сніг
З якою порою року асоціюються ці слова?

Ось вже й зима в календарі 
та мало свята на дворі
давайте звати білий сніг
щоб він прийшов аж на поріг.

III.  ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І ОЧІКУВАНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ
- Сьогодні на уроці ми з вами продовжуємо працювати над темою «Загадки як вид усної народної творчості» і спробуємо самостійно складати загадки,
- Чого кожен із вас зможе навчитися на уроці?

IV.          ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Сипле, сипле, сипле сніг,
Тихо, легко і спроквола
Покриває все довкола –
Сипле, сипле, сипле сніг.

1. Робота над загадкою.
- Що таке загадка?
- Від якого слова походить слово загадка? ( Від слова загадувати)
- Чого вчать загадки?
Загадка вчить предмети  зіставляти,
Ознаки найістотніші в них визначати,
Знаходити в них схожість і відмінність.
Вона розвиває у дітей кмітливість.
У загадках описують предмети,
Ознаки називають їхні та прикмети.
Вони ж у мові нашій найкращі у поетів,
Не називають лиш самих предметів.

2.      Робота за малюнком

  Розгляньте малюнок сніжинки. Дайте відповіді на запитання.
- Розгляньте сніжинку. Яка вона за кольором? Формою? Розміром?Вагою?

- Послухайте віршовані рядки.

Білі мухи налетіли, –
Все подвір’я стало біле.
Не злічити білих мух,
Що летять, неначе пух.

(Андрій Малишко)

Сипле, сипле, сипле сніг. 
Мов метелики сріблисті,
 
Сніжинки біленькі, чисті
 
Тихо стеляться до ніг.
 

(Іван Франко)

Доберіть  із  тексту  загадки  слова,  які  описують  сніжинку.  Доповніть ними речення.
Сніжинка -  …,… (срібляста, ніжна, біла).

3.      Складання опису ромашки.

Доберіть слова.

- Сніжинка дуже схожа на …(квіточку, зірочку, кульку, метелика, пташку, сріблястк бджілку…).

-Сніжинка –яка? ( Біла, кругла, легенька, пухнаста, ніжна, срібляста, кришталева, іскриста, шестикутна…)

- Як ви гадаєте, чому сніинки часто порівнюють з метеликами?
З білими мухами? Із срібними бджілками? З пушинками?

Сніжинки – що роблять? (падають, летять, кружляють, спускаються, стеляться, танцюють, в ються, пурхають, граються, сиплються… )

- Уявіть, що ви сніжинки, спробуйте показати, як кружляють сніжинки в зимовому танку. Ким ви себе уявляли? А сніжинки подібні до балеринок? Чому?

Продовжити висловлювання.

Сніжинки, немов…

4. Руханка
Летять сніжинки згори вниз, (повільно присідають, імітуючи падіння сніжинки)
Кружляють над землею. (встають)
Своїй сніжинці посміхнись (посміхаються)
І покружляй із нею. (покрутилися навколо своєї осі)

V.         УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Складання загадки про сніжинку.
-Що розповіла б сніжинка про себе?( Імпровізовані висловлювання дітей)
- Спробуємо скласти загадку про сніжинку. Я буду починати речення, а ви продовжуйте його.
Сірі хмари у небі…(літають),
Білі квіти зими …(розсипають),
Легкі, наче…( пушинки).
Звуться ці квіти…(сніжинки).
Робота в парах.
- Складіть самостійно загадку, використовуючи підібрані слова.
VI.      ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого навчилися на уроці?
— Що найбільше сподобалося?
— Чи справдилися ваші очікування?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Намалювати сніжинку і скласти загадку про неї.


Комментариев нет:

Отправить комментарий